Rezerwaty przyrody: dlaczego warto szukać miejsc noclegowych w ich pobliżu?

Planując wypoczynek i rezerwację zakwaterowania warto uwzględnić w swoich planach bliskość rezerwatów przyrody. Rezerwaty to miejsca, które ze względu na zachowany w stanie naturalnym obszar, lub występowanie unikalnej fauny i flory, objęte są szczególną ochroną. W Polsce jest ich ponad półtora tysiąca. Wiele zlokalizowanych jest w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych. Oto niektóre z nich.

Torfowisko pod Zieleńcem

To rezerwat położony w pobliżu Zieleńca – miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów lubiących sporty zimowe. Zieleniec w sezonie zimowym oferuje stoki z naturalnym i sztucznym śniegiem. W pozostałym okresie jest świetną bazą wypadową dla lubiących górskie wędrówki.

Torfowisko pod Zieleńcem to jeden z najstarszych rezerwatów na Dolnym Śląsku, bo utworzony w 1954 r. W niektórych miejscach grubość powłoki torfu wynosi nawet 8 metrów. Przez środek rezerwatu wiedzie szlak turystyczny, częściowo wyniesiony jako niskie pomosty, co spowodowane jest grząskim gruntem. Krajobraz Torfowiska jest po prostu piękny: liczne strumyki, kałuże, wyniesione nad ich powierzchnią omszałe głazy i sieć pomostów. Do tego piękna zieleń otaczającej przyrody. Zobaczenie tego miejsca polecamy wszystkim, którzy odwiedzają Zieleniec.

Wodospad Wilczki

W niedalekiej odległości od Zieleńca znajduje się również rezerwat Wodospad Wilczki. Wodospad ma długość 22 metrów co sprawia, że jest drugim co do długości wodospadem w Sudetach. Teren przy wodospadzie jest doskonale przystosowany do zwiedzania. Nad samym szczytem zawieszony jest pomoc, dzięki czemu turyści mogą podziwiać widok z góry, a po zejściu metalowymi schodami, także na dole. Zwiedzanie wodospadu jest ogólnodostępne i nie wymaga ponoszenia opłat, ale obowiązuje nakaz poruszania się wyznaczonymi szlakami.

Poza samym wodospadem warto zwrócić uwagę na towarzyszącą mu szatę roślinną. Wodospad znajduje się w otoczeniu starego lasu bukowego, w obszarze którego występują doskonałe warunki do rozwoju mszaków. Dzięki temu można podziwiać obrośnięte mchem głazy i skały, a także pnie drzew. W rezerwacie występuje również unikalna roślinność. Warto przed zwiedzaniem zapoznać się z jej listą w sieci, by później móc zrobić piękne zdjęcia.